ΑΟ Καβάλα – Εθνικός Σιδηροκάστρου 5-0

O ΑΟΚ πέτυχε μια εύκολη νίκη κόντρα στον Εθνικό Σιδηροκάστρου με 5-0. Οι ποδοσφαιριστές του Παύλου Δερμιτζάκη είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού δίχως να αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα από τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Γιατσβίνοβιτς με πλασέ το 1-0. Στο 25′ Μαρκόπουλο έκανε το 2-0. Ένα λεπτό μετά ο Ζέρης κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Βαλαβανόπουλος για το 3-0. Στο 40′ μετά από ασιστ του Τσούτση  ο Μαρκόπουλος έκανε το 4-0. Στο 55` ο Τσούτσης από το ύψος του πέναλτι έκανε το τελικό  5-0.

Οι συνθέσεις.

Καβάλα: Δήμιζας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Τόσκας (51’ Τουμανίδης), Κασμερίδης, Κέρθι, Τσούτσης (63’ Γεμιστός), Γιαντσίνοβιτς (51’ Θωμαϊδης), Βαλαβανόπουλος (72’ Μπλιός), Παπαδόπουλος, Μαρκόπουλος.
Εθνικός Σιδηροκάστρου: Τσιντσάρης, Πετρίδης, Λιάτσης (77’ Σαμαράς), Αγγελίδης, Σαμαράς Κ., Τσιντσάρης Γ., Καραχάλος (67` Ευσταθιάδης), Αβράμης, Παπίτσας  (81’ Γερμανλή), Τσεμπερίδης (77’ Ρατσίκας), Παρούκας.

Νέστος– Πανσερραϊκός 3-0

Ο Νέστος επέστρεψε στις νίκες και κέρδισε δίκαια με 3-0 τον Πανσερραϊκό στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής και παρέμεινε στην κορυφή. Το 1-0 έγινε στο 21ο λεπτό με πέναλτι του Μκρτσιάν.  Στο 38` με κεφαλιά ο Γκουτσίδης πέτυχε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 83` ο Μπέλιτς πέτυχε το 3-0 σφραγίζοντας τη νίκη για το πρωτοπόρο Νέστο.

Νέστος: Αθανασίου, Μαϊντανός, Αρετάς,  Μκρτσιάν, Παπαδόπουλος, Κουντού (87’ Γαβριήλ) , Ορφανίδης, Παρουτσής (64’ Μπέλιτς), Α. Μελισσόπουλος, Νικλητσιώτης (79’ Ν. Μελισσόπουλος), Γκουτσίδης.

Πανσερραϊκός: Στεφανίδης, Μπάρδας, Αποστολόπουλος, Καστριτσέας, Κεχαγιάς, Μανούσης 46` Παπαδόπουλος , Ζιώγας,  Ομπόσου, Πέτρου 73` Σαρέγκος , Παπαβασιλείου, Γκούρτσας 53` Ζώβληκας ,   Λεϊδάς.

Ασπίδα Ξάνθης – Αετός Ορφανού 0-0

Η ομάδα του Αετού αν και καλύτερη δεν είχε ουσία, ενώ δεν μπόρεσε να μετατρέψει τις ευκαιρίες σε γκολ που είχε με τον Μουδούρογλου κυρίως στο 1ο μέρος.

Ασπίδα Ξάνθης : Χατζηγεωργίου, Σαμαράς, Ζώτος, Χριστοφορίδης, Μερακλής, Νταμπανλής, Κυριαζίδης, Κοτίδης, Κούπας, Παπαδόπουλος, Σάββογλου.

Αναπληρωματικοί: Κατσής, Χατζηπαρασκευάς, Σάββογλου Β., Κατσάμπαλης, Πεντεζίδης, Κοντογιαννίδης.

Αετός Ορφανού: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Βουζουλίδης, Κωνσταντινίδης, Πότσι, Δαγκούλης, Ελέζι, Μουδούρογλου, Γεράκης, Δουμάνης, Κάμπατζης.

Αναπληρωματικοί: Μήτας, Κωνσταντίνου, Δουσδαμπάνης, Τοπαλίδης, Σαλπιγγίδης, Προβατίδης, Γιάνα.

ΠΑΟ Κοσμίου – Κεραυνός Πέρνης 0-2

Η ομάδα του Κεραυνού πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη που εκτός από βαθμολογικό χαρακτήρα έδωσε και ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Μαλαματά μετά και από την απόφαση της επιτροπής εφέσεων για την αφαίρεση 6 βαθμών από το πρωτάθλημα. Στο 9ο λεπτό ο Μπουλγκούρας με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-0.  Το 2-0 έγινε στο 29ο λεπτό με τον Παναγιώτου.

ΠΑΟΚοσμίου : Δεληγιάννης, Βούλγαρης, Τριάντος, Πλασταράς, Δημοσθένους, Ταχτσόγλου, Στοΐνοβιτς, Λεβεντέλλης, Ρουμπιές, Χατζητουλούσης, Τζατζανάς.

Λάσκαρης, Ζάγγουλος, Κυριακόπουλος, Ράπτης, Ερκάν, Καρασιούνας, Νάνος.

Κεραυνός Πέρνης: Ψαράς, Μπαντάνης, Μπουλγούρας, Λεγάτος, Κωνσταντάρας, Παυλίδης, Χατζηκυριάκου, Τζιβανόπουλος, Παναγιώτου, Γεωργιάδης, Χιονίδης.

Αναπληρωματικοί: Κλοκίδης, Κυριακίδης, Χαριτίδης, Δεληγιώργου, Χαλπέτης, Σαμαράς, Λασπατζής.